Організатором (1933р.) і першим завідувачем кафедри фізичного виховання став лікар Н.Б. Ципринський.
З 1938 по 1941 рр. її очолив Ю.І. Шварц, людина з вищою фізкультурною освітою. Після звільнення м. Сталіне від німецько-фашистських загарбників і поновлення занять у медичному інституті питання фізичного виховання студентства вирішувалися кафедрою військово-медичної підготовки, у штаті якої були й викладачі фізичного виховання.
В 1948 році за наказом директора інституту кафедру перейменовано на фізичного виховання й лікарської фізкультури, очолив її доц. A.A. Біленкін, на зміну йому прийшов доц. М.Д. Вардіміаді. У вересні 1963 року знову реорганізовано у самостійну кафедру фізичного виховання на чолі з А.Г. Обметницею і його послідовниками: В.А. Конопко., П.В. Ільченко, доц. В.А. Романенко., доц. Н.О. Добровольською. У 2013р. кафедру було об’єднано з кафедрою фізичної реабілітації, спортивної та нетрадиційної медицини, фізичного виховання під керівництвом д.мед.н., проф. Сокрута В.М.
З 1.12.2014 р. у зв’язку з проведенням антитерористичної операції на Донбасі, ДонНМУ ім. М. Горького змінив свою юридичну адресу на м. Красний лиман та був переміщений у м. Краматорськ.
З 1.09.2018р. Кафедра Фізичного виховання знов стала окремим структурним підрозділом ДНМУ під керівництвом доц., к.н. по ф.в. і с. Малахової Жанни Володимирівни.
Наполеглива робота викладачів уже в перші роки її існування сприяли становленню студентського спорту. Перших успіхів було досягнуто в 1934 році, коли команда вузу взявши участь у Республіканських змаганнях (м. Київ), увійшли до складу збірної України й захищала честь республіки на Всесоюзних змаганнях у Москві. Уже в ті роки кафедра Сталінського медичного інституту за спортивними показниками була однією з кращих кафедр в Україні.
Восени 1939 року у всеукраїнських змаганнях з оборонних і масових видів спорту інститут завоював серед медичних вузів перехідний кубок, а через рік на обласних міжвузівських змаганнях - перше місце.
Уже з 1945 року поряд з навчальними заняттями відновлюються заняття в секціях гімнастики, легкої атлетики. Спортивні успіхи тих років насамперед пов'язані з ім'ям майстра спорту Е.Н. Мавренко (легка атлетика). Вона була членом збірної команди «Медик» України, виступала за збірну команду медиків у змаганнях на першості СРСР і ВЦРПС. Варто зауважити, що до 1957 року студенти - спортсмени Донецького (Сталінського) медичного вузу представляли товариство «Медик», а з 1957 року увійшли до складу знову організованого «Буревісника».
В 50-і роки спорт в інституті активно розвивається, проте найбільш улюбленими видами спорту студентів залишалися футбол і волейбол. Беззмінним воротарем футбольної команди інституту тих років був проф. - онколог Ю.І. Яковець. Збірну команду інституту з волейболу очолював нині професор, академік НАМИ України, генеральний директор протипухлинного центру, завідувач кафедри мікології, Герой України Григорій Васильович Бондар.
В 1954 році в морфологічному корпусі був обладнаний спортивний зал. Завдяки цьому, почали розвиватися такі види спорту як настільний теніс, фехтування (тренер Г.Ф. Недбайло), спортивна гімнастика (тренер К.И. Живаєва-Блехерман). Саме з цими видами спорту пов'язані успіхи нашого інституту на чемпіонатах міста, області, України. Найбільш значимі перемоги належали почесному майстрові спорту СРСР зі спортивної гімнастики H.A. Семиніній. Вихованка заслуженого тренера СРСР В.А. Смирнова вона разом зі своєю подругою Поліною Астаховою, майбутньою Олімпійською чемпіонкою, протягом багатьох років була членом збірної команди України й неодноразово ставала чемпіонкою як в окремих видах багатоборства, так і в загальнокомандних змаганнях.
Початок розквіту студентського спорту в нашому інституті припадає на 60 - 70 роки. В 1969 році в лад вступив спортивний корпус інституту з ігровим залом, що дозволило організувати в ньому спортивні секції з бадмінтону, волейболу, баскетболу, спортивної гімнастики, важкої атлетики, настільного тенісу. Чоловіча збірна команда з баскетболу (тренери O.A. Глубоков і Г.П. Константинов) і жіноча (тренер О.П. Черняк) успішно виступають на республіканських і всесоюзних змаганнях. Протягом 1967-1981 p.p. - постійний призер Спартакіади медичних і фармацевтичних вузів України. Серед провідних гравців значилися нині директор медичного ліцею, доц. кафедри дитячих хвороб Г.М. Манжелєєв, доц. кафедри факультетської хірургії В.Д. Шаталов, співробітник ПДІ травматології й ортопедії В.О. Таранов.
Починаючи з 60-х років, збірну команду інституту з волейболу тренував В.Ш. Сихарулідзе. Команда результативно виступала на Чемпіонатах МОЗ УРСР і СРСР, але справжню славу університетському волейболу в 90-і приніс майстер спорту міжнародного класу, гравець команди вищої ліги Чемпіонату СРСР «Шахтар», член збірної команди України, який в подальшому грав у професійній лізі Греції, Сергій Черняга - нині лікар - невропатолог. Саме з його приходом команда волейболістів стала Чемпіоном Спартакіади МОЗ СРСР (тренер команди А.Фролов).
З початку 70-х років під керівництвом тренера В.І. Зайцева гідну естафету минулих років приймають чоловіча й жіноча команди зі спортивної гімнастики. Протягом багатьох років команди міцно втримують лідируючі позиції під прапором «Буревісника», тим самим збільшуючи спортивну славу нашого інституту. В 1968 році команда стає Чемпіоном України серед медичних вузів, у 1969 році - призером Чемпіонату СРСР серед медичних вузів. Беззмінним капітаном чоловічої команди був майстер спорту В.П. Коробов, нині доц. кафедри хірургічної стоматології, жіночої - Ірина Левкович - Сошенко - заст. головного лікаря Донецької облСЕС.
Із початку 70-х років старший викладач кафедри Р.Ф. Доміловський організував секцію бадмінтону й збірна команда інституту, що складається з його вихованців, зайняла лідируючі позиції в місті й області, які зберігає дотепер. Л.Е. Москалик, А.Р. Доміловський, Е.К. Денисова-Шрамко - от імена гравців збірної команди з бадмінтону тих років.
Починаючи з 1973 року, збірна команда з плавання під керівництвом старших викладачів Р.Т. Хамітова й А.М. Кобзаря не програла жодної спартакіади медвузів України й СРСР. До її складу у різні роки входили майстер спорту міжнародного класу О. Осадчук, майстер спорту СРСР С. Верещагін, А. Сальников, Н. Медова, Д. Успенський. Цe була чудова команда, переможну естафету з честю несе і нинішня команда плавців.
Багато гідних імен у спортивній історії нашого університету залишила й королева спорту - легка атлетика (тренер А.М. Панченко). Це майстри спорту Ю. Колесников, В. Шкоткін, С. Нестеренко, С. Барибіна, Д. Лисицин, Ю. Панченко, майстри спорту міжнародного класу Е.Й. Чикачкова, майстер спорту О. Денченко. Однак навіть серед цих іменитих майстрів особливе місце належить С.А. Фоменку - майстрові спорту міжнародного класу зі стрибків з жердиною, восьмикратному чемпіонові України, срібному призерові Чемпіонату СРСР 1990р., срібному призерові Кубка Європи 1997 p., переможцеві Кубка Європи 1998р., нині доц. кафедри дитячої хірургії, кандидатові медичних наук. 15 років на всесоюзних, республіканської, міжнародних аренах - не кожен атлет може похвалитися таким спортивним довголіттям і блискучими спортивними перемогами.
Але справжня спортивна слава прийшла в університет в 1986 році й назавжди пов'язана з ім'ям ректора університету, доктора медичних наук, академіка НАМН України, Героя України, професора Валерія Миколайовича Казакова.
Валерій Миколайович - майстер спорту СРСР. В 60-і роки входив у десятку кращих легкоатлетів країни зі стрибків у довжину. Розуміючи всі тонкощі спорту, він виступив ініціатором багатьох спортивних починань. Проф. В.М. Казаков сприяв створенню жіночого баскетбольного клубу й протягом багатьох років був його беззмінним президентом. Жіноча баскетбольна команда «Ніка» успішно виступала у вищій лізі Чемпіонату України, двічі ставала срібним призером національної першості, брала участь у Європейському Кубку Ліліан Ронкетті, а в 1996 році виграла престижний міжнародний тур в Іспанії. Пізніше були організовані чоловічий баскетбольний клуб «Стимул», жіночий волейбольний клуб «Медика», які успішно виступали у вищій і суперлізі національних Чемпіонатів України.
За роки незалежності наш університет став провідним центром студентського спорту в Україні. 1990-2000 р. Саме в ці роки збірна команда університету з боротьби дзюдо виходить на міжнародну арену. Майстри спорту міжнародного класу Ю. Прудников, Е. Рибалкіна, Е. Глєбова, С. Боєва стають Чемпіонами Європи, переможцями міжнародних турнірів. Великих успіхів домагається й команда з гирьового спорту на чолі з майстром спорту міжнародного класу С. Севастьяновим, майстром спорту О. Косаткою, Н. Божко (тренер Я.Р. Розенфельд).
Вони й зараз у спортивній формі. Ці спортсмени домоглися величезних успіхів не тільки в спорті, але й у своїй професії. Так, Юрій Прудников - нині лікар - травматолог, головний лікар інституту травматології та ортопедії в 2010 році став Чемпіоном великого міжнародного турніру по дзюдо серед ветеранів у Бельгії і привіз рідній Альма матер золоту медаль. Світлана Боєва - асистент кафедри мікробіології і зараз входить до складу збірної команди Донецької області по дзюдо. Е. Глєбова, О. Косатка - асистенти кафедри фізіотерапії. Н. Божко – лікар-уролог ДОКТМО. С. Севастьянов - лікар-терапевт Волноваської ЦPЛ.
Найбільша перемога прийшла до нас 2005 року - перше місце в комплексному заліку Всеукраїнської Універсіади серед 92 вузів України. Прекрасно виступила збірна команда з плавання, що гідно продовжує переможні традиції своїх попередників. У її складі лише майстри спорту, члени молодіжної збірної України: А. Безуглий, С. Расторопова, Д. Соболь, члени збірної команди Донецької області С. Аверин, О. Степанюк, А. Машталір, Д. Кирпулянський, П. Кирпулянський, Е. Агафонов. Успіх команди розділив її тренер, старший викладач Г.В. Федорова. Гідний внесок у загальну перемогу зробила молода команда університету з карате, очолювана заслуженим тренером України В.В. Хижняком і майстром спорту міжнародного класу B.C. Кучеренко. У складі команди - чемпіонка світу В. Афендикова, майстри спорту М. Баришникова, Д. Малик, А. Реснянський. Успішно виступили в складі збірної команди зі спортивної і фітнес аеробіки кандидати в майстри спорту А. Зикова, М. Балабанова, М. Свердлова, Е. Бутильська, В. Алексєєва, Е. Куліш, А. Котелевський, Е. Коробиць (тренер Т.М. Калиновська). Відчутний внесок у справу загальної перемоги збірної команди університету з бадмінтону: майстрів спорту А. Шандибіна, А. Пасічного, Р. Кисельникова, О. Левченка, Я. Кривобок (тренер Р.Ф. Доміловський).
Не можна не відзначити збірні команди з вільної боротьби, дзюдо, самбо. Саме ці команди забезпечили перемогу в комплексному заліку VII літньої Універсіади України. Золоті медалі з вільної боротьби вибороли майстри спорту міжнародного класу В. Златова, майстер спорту Е. Малишко, О. Басуліна (тренер Г.Н. Шепелєв), а з боротьби дзюдо й самбо - майстри спорту міжнародного класу С. Боєва, С. Мороховець, А. Бражко, майстри спорту С. Близнецов, С. Хворостина, С. Нелін (тренер Н.П. Яшук). Ці команди посіли перші місця у своїй категорії вузів. С. Єгунова - майстер спорту з важкої атлетики стала призером Універсіади. Не можна не згадати баскетболістів, що виступали на Універсіаді в складі збірної Донецької області, М. Данилова, М. Ходченко, В. Черняєва, А. Куницю, Д. Проценко (тренер О.П. Черняк). Цей успіх спортсмени присвятили 75-річчю рідного університету.
В 2009 році ректор університету В.М. Казаков звернувся в Міністерство охорони здоров'я України з пропозицією про відродження Спартакіади вищих медичних вузів. Ініціатива знайшла підтримку і ми, як ініціатори, взяли на себе її організацію й проведення. 7 квітня 2009 року відбулося врочисте відкриття Спартакіади, на якому були присутні представники Міністерства охорони здоров'я, Донецької облдержадміністрації, обласних спортивних організацій... До програми Спартакіади входили змагання з 16-ти видів спорту. Протягом 3-х місяців на спортивній базі університету тривали змагання серед 92-х збірних команд студентів - медиків з 13-ти вищих медичних навчальних закладів України. У фінальних змаганнях Спартакіади взяли участь 774 студента, з них - 4 майстри спорту міжнародного класу, 28 майстрів спорту, 80 кандидатів у майстра спорту України й 662 спортсмена першого й масового розрядів.
Донецький національний медичний університет ім. М. Горького посів перші місця в 10-ти видах спорту: у змаганнях з баскетболу серед чоловіків (тренер О.П. Черняк), з баскетболу серед жінок (тренер И.Н. Кувшинчиков), бадмінтону (тренер Р.Ф. Доміловський), волейболу серед чоловіків (тренер H.A. Паламарчук), спортивної й фітнес аеробіки (тренер Т.М. Калиновська), боротьби вільної (тренер Г.Н. Шепелєв), дзюдо (тренер Н.П. Яшук), самбо (тренер Н.П. Яшук), плавання (тренер Г.В. Федорова), з шахів (тренер С.Є. Бережна), другі місця посіли збірні команди університету з тенісу (тренер В.П. Нємчинов) і футзалу (тренер P.A. Хафізов). Збірні команди з легкої атлетики (тренер Г.В. Власов) і футболу (P.A. Хафізов) стали бронзовими призерами Спартакіади України.
Жадану перемогу принесли 200 студентів університету, фіналістів змагань Спартакіади. От кращі з кращих: заслужені майстри спорту - Кирпулянський Д. (плавання), Лазарєва Т. (вільна жіноча боротьба), майстри спорту міжнародного класу - Никандрова С. (плавання), Златова В. (вільна жіноча боротьба), майстри спорту - Аверін C., Наконечний P., Степанюк О., Кирпулянський П. (плавання), Шаворський P., Зозуля А., Волкова А., (дзюдо), Шепелєва Н. (вільна боротьба), Гриценко А. (волейбол), Пасічний А., (бадмінтон), Шаповалов А. (баскетбол), Свердлова M., Полтавська E., Стрельникова H., Алскссєва В., Бестанкіна О., Іванова А., Возна А., Михайлова Е. (спортивна й фітнес аеробіка), кандидати в майстра спорту - Поповський Д., Скрипник Д., Ольховський C., Федоров Д., Мелехов А., Андрієнко Д. (баскетбол), Хоперія H., Губа М. (шахи), В.Лях, Т. Сариджа (легка атлетика), Д. Лиманський, Маріан Сехраб (футзал). У різні роки команди Донецького національного медичного університету успішно виступали в національних Чемпіонатах України різного рівня й видів спорту: суперліга баскетбол (жінки), вища ліга баскетбол (чоловіка), вища й перша ліга бадмінтон, суперліга волейбол (жінки).
Наші спортсмени неодноразово ставали Чемпіонами й призерами України, Європи, світу. Та вершиною спортивної майстерності є участь в Олімпійських іграх. Ми пишаємося нашими студентами - олімпійцями, які неодноразово домагалися такого права. От їхні імена: учасниця Олімпійських ігор у Сіднеї - майстер спорту О. Вереснева (плавання), в Афінах - заслужений майстер спорту Т. Лазарєва (вільна боротьба), у Пекіні - заслужений майстер спорту Д. Кирпулянський (сучасне п'ятиборство). Слушно зауважити, що наразі наш університет є опорним центром для розвитку сучасного п'ятиборства в області. Заслужений майстер спорту Д. Кирпулянський, майстри спорту П. Кирпулянський і Р. Наконечний входять до складу збірної команди області й України. Брати Кирпулянські - кандидати в Олімпійську збірну 2012 року.
Протягом 8 років Донецький медичний університет посідає перше місце в міському й обласному оглядах - конкурсах на крашу організацію й постановку фізкультурно-оздоровчої і спортивно-масової роботи, а в 2006 році в першому «Всеукраїнському огляді-конкурсі на кращий стан фізичного виховання й спорту у вузах України» посів третє місце.
Спортивне життя університету - це сталі традиції, про які постійно піклується колектив кафедри фізичного виховання й здоров'я. Університет став законодавцем щорічного захоплюючого спорт-шоу, присвяченого вшануванню спортсменів - випускників.
З моменту створення кафедри фізичного виховання поряд з навчально-тренувальною і спортивно-масовою роботою на кафедрі проводилася й проводиться науково-дослідницька робота. Вагомий внесок у науково-дослідну роботу зробив доц. Вардіміаді М.Д. З 1986 року на кафедрі (у рамках кафедральної НДР) вивчаються питання оптимізації системи керування фізичним станом студентів. З 1995 року кафедра ініціювала й проводить Всеукраїнські науково-практичні конференції нa тему: «Актуальні проблеми фізичного виховання у вузі».
2010 р. За останні роки істотно змінився кількісний і, головне, якісний склад кафедри: 1 доц. (зав. кафедри H.A. Добровольська), 11 старших викладачів і 10 викладачів. Шість викладачів кафедри нагороджені знаком «Відмінник освіти України», серед них – майстри спорту міжнародного класу, заслужені майстри спорту України, просто майстри спорту, віддані своїй справі...
Старший викладач Черняк О.П., викладач Малахова Ж.В., старші викладачі Калиновська Т.М., Бережна С.Є., завідувачка кафедрою, доцент Добровольська Н.О., старші викладачі Кобзар A.M., Шиншина С.І., Гуржеєва H.I., Вітовський B.C., викладач Співак Ю.П., комендант Коваленко Н.М., лаборант Годз Л.О., викладачі Ярошенко В.В., Лисицька Н.В., Отставнов П.П. старший викладач Калмикова В.І., викладач Неведомській С.Є., старші викладачі Начата О.С., Кувшинчиков І.М., викладачі Ляшкова О.В., Ткач O.A., старші викладачі Бондарчук І.Ю., Федорова Г.В., викладачі Хафізов P.O., Власов Г.В.